با انواع سنگ تراورتن آشنا شوید

با انواع سنگ تراورتن آشنا شوید

سنگ تراورتن چیست؟چگونه به وجود می آید؟کجا کاربرد دارد ؟انواع آن چیست؟در این مقاله قصد داریم به تمامی سوالات شما پاسخ دهیم .

سنگ تراروتن چه نوع سنگی است؟

یکی از سنگ هایی که این روز ها استفاده از آن بسیار باب میل افراد معال در زمینه ساختمان سازی شده است سنگ تراورتن می باشد. این سنگ توانسته است که جایگاه خود را در بین مصالح ساختمانی مورد استفاده برای نما به خوبی باز کند.

ولی یک نکته همیشه در انتخاب سنگ برای افراد چالش بر انگیز بوده، آن هم تنوع بالای سنگ های تراورتن برای نمای ساختمان است، از طرفی زمانی که شما قصد انتخاب سنگ تراورتن برای نمای ساختمان خود را دارید باید به یاد داشته باشید که صرفا نباید به ظاهر سنگ اهمیت دهید و به عنوان مثال مواردی مانند تاثیر شرایط آب و هوایی بر روی سنگ را مد نظر قرار دهید.

به این صورت شما می توانید زیبایی و کارایی و دوام را به صورت همزمان داشته باشید. در ادامه این مطلب بیشتر در خصوص سنگ های تراورتن و انواع استفاده شده از آنها در ساختمان صحبت می کنیم.

نگاهی به تاریخچه و خصوصیات سنگ تراورتن :

تراورتن سنگي است آهکي که در طي دوره اي حدود ۶۰۰ هزار سال بر اثر ته‌نشيني در چشمه‌هاي آب گرم معدني شکل مي‌گيرد.

در مقايسه با مرمر نر متر ولي بر حسب قدمت و جهت برش از خود سختي نشان مي‌دهد. تراورتن بافت اسفنجي و حفره‌هاي حداکثر تا ۲۵/۱ سانتيمتری دارد.

اين حفره‌ها را معمولا با سيمان پرکننده پرتلندمي‌پوشانند . انجمن آزمون و مواد آمريکا استاندارد ۱۱۹ G تراورتن را اينچنين تعريف مي‌کند: کلسيت متخلخل يا سلولي لايه‌اي و تاحدي بلورين با منشا شيميايي.

تراورتن از ته نشست در محلول‌هاي عموما داغ چشمه‌هاي کربناتی معمولا در کف حوضچه‌هاي کم عمق تشکيل مي‌شود. فرآيند ته‌نشيني که در اثر طوفان و تلاطم آب افزايش مي‌يابد ممکن است در نتيجه ازدياد يا تبخير گياهان آبزي به‌وجود آيد. تراورتن معمولي رسوب مواد آهکي در آب راکد است در آب جاري نوعي تراورتن اسفنجي‌تر تشکيل مي‌شود که ناشي از سرعت جريان ته‌نشيني است.

تراورتن به‌صورت پهنه‌هاي نسبتا وسيعي ديده مي‌شود در اغلب موارد لايه‌ها در ذخاير تراورتن افقي‌اند و يا با شيب ملايمي که تابع مورفولوژي سطح زمين است قرار گرفته‌اند.

به‌طوري‌که در بعضي موارد ذخاير عظيمي را در پهناهاي وسيع تشکيل مي‌دهند مانند معادن عظيم آذرشهر و شهرستان محلات. تراورتن در صورتي‌که رنگ آن به‌صورت يکنواخت سفيد بوده و رگچه‌هاي رنگي يکنواخت داشته باشد از مرغوبيت بيشتري برخوردار است.

معادن محلات که از نظر مرغوبيت بي‌نظير از اين‌گونه هستند البته وجود رگچه‌هاي رنگي ناشي از آلودگي به اکسيدهاي آهن در تراورتن‌هاي سفيد ممکن است به سنگ زيبايي خاصي بدهد.
سنگ های تراورتن از سنگ های مرمریت و گرانیت نرم تر و از وزن سبک تری نسبت یه آن ها برخوردار می باشند .

از نظر فرآوری نیز با سایر سنگ های ساختمانی از جمله گرانیت ، متفاوت بوده و جهت فرآوری سنگ تراورتن از مواد شیمیایی به نام رزین استفاده می شود و مورد فرآوری و تولید قرار می گیرند .

در ادامه بررسی انواع سنگ تراورتن  را خواهیم داشت . تراورتن سفید از تنوع نسبتا محدودتری نسبت به کرم از نوع معادن دارد و در این بین می توان به سنگ های تراورتن عباس آباد ، تراورتن آتشکوه و بعضی از سورت های دره بخاری اشاره کرد .

کاربرد سنگ تراورتن در ساختمان:

نمای داخلی و بیرونی ساختمان یکی از مهم ترین کاربردهای تراورتن است.

سنگ نمای ساختمان های مسکونی
سنگ نمای ساختمان های اداری و تجاری
سنگ نماهای کلاسیک
سنگ نماهای مدرن
سنگ نمای فضاهای داخلی ساختمان
سنگ محوطه سازی و دکوراتیو سنگی و …

انواع سنگ تراورتن رابشناسید

سنگ تراورتن آبگرم
رنگ این نمونه سنگ تراورتن بین زیتونی مایل به کرم و کرم روشن قابل تغییر است. این سنگ به دو صورت در اختیار استفاده کنندگان می رسد: “موج دار و بی موج” که هر دو نمونه این سنگ طرفداران خود را دارد.

سنگ تراورتن حاجی آباد
سنگ تراورتن حاجی آباد دارای طیف رنگ بالایی است به طوری که شما می توانید از شکلاتی تیره تا سنگ تراورتن کرم روشن را در بین سنگ ها مشاهده کنید.

از آنجایی که موج های موجود در این سنگ ها از جلوه جذاب و منظمی برخوردار نیستند، این سنگ ها را به صورت بدون موج برش می دهند تا بتوانید جلوه بهتری در نمای ساتمان خود داشته باشید.

سنگ تراورتن عباس آباد
تراورتن عباس آباد دارای رنگ سفید و روشن است و علاوه بر آن تنوع بالایی دارد. برش کاری این سنگ ها نیز مانند سنگ تراورتن آبگرم به دو صورت موج دار و بی موج انجام می شود و هر کدام از این موارد طرفداران خاص خود را دارد.
سنگ تراورتن لیمویی
بیشترین کاربر این نمونه سنگ تراورتن برای حاشیه بندی نمای ساختمان است و این سنگ به صورت زرد در بازار سنگ موجود است و می توانید آن را تهیه و استفاده کنید

سنگ تراورتن تکاب
سنگ تراورتن تکاب در سه رنگ کرم، قهوه ای و مشکی استخراج، برشکاری و به بازار عرضه می شود و یکی از پرکاربرد ترین سنگ ها برای نمای ساختمان است.

از آنجایی که این سنگ دارای ظاهری جذاب و نقش و نگاری زیباست اغلب آنرا به صورت موج دار در دسترس استفاده کنندگان قرار می دهند. مطلب معادن سنگ تراورتن تکاب در خصوص این سنگ ها اطلاعات دقیق تری به شما خواهد داد.

سنگ تراورتن آتشکوه
تراورتن آتشکوه یکی از با کیفیت ترین و البته گران قیمت ترین نمونه های سنگ تراورتن، سنگ تراورتن آتش کوه می باشد. این سنگ را به دو صورت موج دار و بی موج برش می دهند که نمونه برش خورد بی موج پر طرفدارتر می باشد.
سنگ تراورتن تکاب در سه رنگ کرم، قهوه ای و مشکی استخراج، برشکاری و به بازار عرضه می شود و یکی از پرکاربرد ترین سنگ ها برای نمای ساختمان است.

از آنجایی که این سنگ دارای ظاهری جذاب و نقش و نگاری زیباست اغلب آنرا به صورت موج دار در دسترس استفاده کنندگان قرار می دهند. مطلب معادن سنگ تراورتن تکاب در خصوص این سنگ ها اطلاعات دقیق تری به شما خواهد داد.

 

معادن محلات

مقالان مرتبط جهت اطلاعات بیشتر شما خوانندگان عزیز

تراورتن را بشناسید

سنگ تراورتن عباس آباد رابشناسید