درمورد سنگ تراروتن بیشتر بخوانید

درمورد سنگ تراروتن بیشتر بخوانید

تراورتن چیست؟

تراورتن یک نوع از سنگ های موجود،در محیط است که در صنایع ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد .

این نوع از سنگ های اهکی تراورتن دارای حفره و ترک هایی هستند که به همین دلیل حفره ای شکل و ترک دار بودنشان به سنگ‌های رسوبی و تزیینی معروف هستند .

سنگ های تراورتن از بجا ماندن رسوبات و ته نشین شدن آن ها در چشمه های آب گرم به وجود ما آیند . حفره های موجود در این سنگ های اهکی تراورتن به دلیل فضای اشغال شده که از حباب های گازی موجود در آب گرم ها به یک منبع برای رسوب‌گزاری تبدیل شده اند .

انواع سنگ تراورتن در رنگ های مختلف به فروش می رسند و هر چقدر عناصر موجود در آب این منابع کمتر باشد رنگ سنگ های تراورتن روشن‌تر خواهد بود .

میزان گرمای محیط کف دریا و همچنین میزان ارتفاع منطقه نیز بر رنگ و نوع و کیفیت سنگ های تراورتن تاثیر می گذارد .

سنگ تراورتن به انواع مختلفی تقسیم می شود:

از انواع آن می توان به سنگ تراورتن پوست ماري خورحه و سنگ تراورتن سفيد كمشچه و سنگ تراورتن سفيد عباس آباد و سنگ تراورتن كرم كمشچه و سنگ تراورتن كرم خورحه و سنگ تراورتن كرم موجدار طرق و سنگ تراورتن كردستان و سنگ تراورتن كرم تكاب و سنگ تراورتن كرم رويال آذربايجان و سنگ تراورتن ليمويي ماكو و سنگ تراورتن ليمويي بي موج و سنگ تراورتن ليمويي با موج است که قیمت هر متر مربع سنگ تراورتن عباس آباد و سنگ تراورتن حاجی آباد از سنگ مرمریت و سنگ گرانیت ارزان تر است .

 مزایا و معایب سنگ تراورتن

از معایب سنگ تراورتن می توان به ترک ترک بودن و وجود رگه های در آن نام برد و همچنین حفره مانند بودن و متخلل بودن آن و هرچقدر ناخالصی در آن بیشتر باشد استحکام آن کمتر است .

پس می توان گفت از معایب سنگ تراورتن استحکام کمتر و رگه رگه های ناخالصی در آن است .

اما از مزایای آن تنوع رنگ و طرح متنوع بیشماری که دارد را می توان نام برد که باعث شده است در قسمت های تزیینی و جلوه دار ساختمان از آن استفاده شود .

شکل ظاهری سنگ تراورتن

این سنگ در رنگ های زرد، قهوه ای، قرمز، لیمویی، خاکستری، سیاه و سفید تولید می گردد و هر از گاهی به صورت تصادفی شالدار و یا بدون شال می باشد. در ضمن این سنگ علاوه بر رنگ های متنوع و بافت نواری شکل حاصل از اثر حضور ترکیبات آهن، کلسیم و دیگر ناخالصی ها است.

خواص و کاربرد سنگ تراورتن

مقاومت بالا، زیبایی، صیقل پذیری عالی این سنگ باعث شده تا از این سنگ در نماهای ساختمانی استفاده شود.

این سنگ عایق حرارتی و صوتی بسیار خوبی می باشد چرا که دارای حفرات است. لازم به ذکر است در هنگام برش می توان سنگ تراورتن را به دو شکل موج دار و بدون موج برش داد.

در زمان نصب این سنگ سیمان در داخل حفره های آن نفوذ می نماید و این خود به سقوط نکردن سنگ کمک می نماید.

از این سنگ در نمای داخلی و بیرونی استفاده می نمایند همچنین برای سنگ فرش کردن نیز می تواند گزینه مناسبی می باشد.کمتر می توان تراورتن کم رنگ دید چرا که رنگدانه های پراکنده اکسید آهن در متن این سنگ وجود دارد.

لازم به ذکر است که رنگ های متنوع این سنگ برحسب رنگدانه های اکسید آهن در آن می باشد و ظاهر زیبای خود را مدیون اختلاف میزان اکسید آهن در لایه های خود می باشد.


جهت اطلاعات بیشتر

تراورتن عباس آباد کجاست؟

مزایا ومعایب سنگ تراورتن