علت استفاده ی زیاد از تراروتن

علت استفاده ی زیاد از تراروتن

تراروتن چیست؟

سنگهای تراورتن (به فرانسوی: Travertin)، نوعی سنگ آهک متخلخل است که از دسته سنگ‌های تزیینی به شمار می‌رود. این سنگ بجا مانده از رسوبات آب‌های معدنی غارها یا چشمه‌های آب گرم یا از رسوب کف دریاها و رودخانه‌ها است که به صورت پهنه‌های نسبتا وسیع دیده می‌شوند. از بین انواع تراورتن ها، تراورتن های سفید که رگه های رنگی و تخلخل یکنواخت تری دارند، از کیفیت بالاتری برخوردار هستند. دلیل وجود تراورتن های کم رنگ را می توان ناشی از وجود رنگدانه های پراکنده اکسید آهن در متن سنگهای تراورتن دانست .

تراورتن های رنگی بر حسب درصد رنگدانه های اکسید آهن به رنگ قرمز، گردویی، لیمویی وغیره تشکیل می شوند. ظاهر زیبای تراورتن ها ناشی از اختلاف میزان اکسید آهن در لایه های مختلف آن می باشد.

شکل ظاهری سنگ تراورتن:

تراورتن دارای رنگ‌های متنوع و بافت نواری شکل است که در اثر حضور ترکیبات آهن، کلسیم و دیگر ناخالصی‌ها ایجاد شده‌است.

این سنگ در رنگ‌های زرد، قهوه‌ای، قرمز، لیمویی، خاکستری، سیاه و سفید قابل تولید است.سنگ های تراورتن گاهی به صورت تصادفی شالدار یا بدونه شال می‌باشد. خواص: تراورتن به علت داشتن حفرات، خاصیت عایق حرارتی و صوتی دارد. سنگ تراورتن از مقاومت قابل قبولی برخوردار می‌باشد.

سنگ تراورتن  را می‌توان به ۲ شکل موج دار و بدون موج برش داد.

تراورتن دارای سوراخ‌ها و حفراتی است که بایستی در هنگام فراوری سطح آن پر شود. وجود حفره در تراورتن باعث می‌شود در هنگام نصب سنگ، ملات سیمانی داخل این حفرات نفوذ کرده و از سقوط سنگ جلوگیری کند.

عیب بزرگ سنگ های تراورتن :

عیب بزرگ سنگ های تراورتن عدم یکدستی رنگ و طرح آنها می باشد و عیب دیگر آن است که سست و گلی می باشد مثلا اگر سنگ خیس باشد و به دمای انجماد فوری برسد سنگ خورد خواهد شد.برای همین در کارخانجات روی کوپ ها را میپوشانند.

موارد استفاده سنگ تراورتن :

تراورتن در نماهای روکار داخلی و بیرونی و همچنین برای سنگ فرش کردن قابل استفاده‌است.

علت مصرف زیاد سنگ تراورتن چیست؟

۱٫برش و سمباده خور بودن ۲٫مقاومت بالا ۳٫ شرایط استخراج ایده ال ۴٫زیبایی ظاهری ۵٫ ارزان بودن و ..

استفاده از سنگ های ساختمانی به خصوص سنگ های تزیینی در ساختمان های گوناگون رونق زیادی پیدا کرده است.دلایل انتخاب مختلف سنگ ها رنگ و قیمت انها می باشد.

در جغرافیای ایران معادن بسیار زیادی از سنگ های معدنی وجود دارد.

معادن سنگ تراورتن:

در شهرستان محلات و در جنوب کوه غار وجود معادن بزرگ و گسترده ی این نوع سنگ ها به چشم می خورد و همچنین در شمال و شمال غرب کوه های سخت حصار ،فیروز کوه و کوه کن و …. معادن بسیار زیادی از سنگ های تراورتن وجود دارد.رنگ سنگ مهم ترین عامل رده بندی است و هرچه سنگ سفید تر و یکنواخت تر باشد مرغوب تر است.از نوع سنگ تراورتن در دو دهه قبل از میلاد مسیح استفاده شده است و کاربرد فراوانی داشته است.

به تمامی دلایل بالا باعث شده است که تراورتن به معروف ترین و ایده آل ترین سنگ ساختمانی در ایران باشد.

 

 


سنگ تراورتن-تراورتن –

سنگ تراوتن – تراروتن –

سنگ تراروتن – تراورتن