هرآنچه که باید درموردتراروتن بدانید

هرآنچه که باید درموردتراروتن بدانید

کارخانه ی سنگ توفیق یکی از کارخانه هایی است که در زمینه ی سنگ تراورتن،تراورتن دره بخاری ،تراروتن حاجی آباد وتراورتن شکلاتی با بهترین قیمت و کیفیت فعالیت میکند .و با اتکا به دانش کارشناسان مجرب و متعهد خود، موفق به کسب نتایج ارزشمندی در صنعت سنگ کشور شده است که جزء در سایه سعی و تلاش و اهداف بلند مدت سازمانی میسر نبوده است.

تراورتن چه سنگی است ؟

تراورتن یک سنگ رسوبی شیمیایی لایه لایه متشکل از کربنات کلسیم می باشد که غالباً در ارتفاعات کم تشکیل می شوند. که در اطراف زهکش ها، چشمه ها ، در طول نهرها و رودخانه ها ، در طول گسل ها و گاهی در دریاچه ها شکل می گیرند. بیشترین منشاء تشکیل تراورتن ها ناشی از زهکشی آب های زیرزمینی غنی از دی اکسید کربن است که مقدار کلسیم آنها بیشتر از ۲mmol L-1 یا (۸۰ ppm) باشد.
تعریف ASTM طبق استاندارد ۱۱۹ C (America Society of Testing Materials):
تراورتن سنگ کلسیت متخلخل یا سلولی لایه ای تا حدی بلورین و با منشاء شیمیایی می باشد.

تعریف انجمن استاندارد ایتالیا (Standards Association of Italy):

تراورتن سنگ آهک رسوبی است که به‌صورت شیمیایی ته‌نشین شده است و ساختمانی اسفنجی دارد برای کارهای ساختمانی و تزئینی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بدلیل اینکه ذخایر تراورتن به‌صورت پهنه‌های نسبتا وسیعی دیده می‌شود در اغلب موارد لایه‌ها در ذخایر تراورتن افقی‌اند و یا با شیب ملایمی که تابع مورفولوژی سطح زمین است قرار گرفته‌اند.

به‌طوری‌که در بعضی موارد ذخایر عظیمی را در پهناهای وسیع تشکیل می‌دهند مانند معادن عظیم آذرشهر و شهرستان محلات. و با توجه به جوان بودن این سنگ ها و اینکه فاقد چین خوردگی یا چین خوردگی کمی دارند، بنابراین میزان کوپ دهی(Cope) و پلاک دهی این نوع سنگ بسیار بهتر از سایر سنگ های ساختمانی می باشد و پلاک ها و اسلب های (Plates) این نوع سنگ با ضخامت ها و ابعاد متفاوت به راحتی قابل استحصال است . ذخایر بزرگ تراورتن بیشتر در کشور های ایتالیا٬ ایران٬ ترکیه، آمریکا و مکزیک وجود دارد .

سنگ های تراورتن اغلب برای سطوح کف در پروژه های مسکونی و اداری مورد استفده قرار می گیرد همچنین از سنگ های تراورتن به عنوان نما و روکش دیوار نیز استفاده می شود.

سطح سنگ های تراورتن دارای حفره های کوچک و نامنظمی است که میتواند پر و یا به صورت طبیعی مورد استفاده قرار گیرد.

سنگ تراورتن شکلاتی :جنس این نوع تراورتن بسیار مقاوم و محکم بوده و برای فضاهای باز بسیار مناسب است و به علت داشتن سوراخ های سطحی در مقابل سرما و گرما و لغزندگی بسیار مقاوم می باشد.

همچنین به علت طبیعی بودن سطح آن ، گذشت زمان هیچ تاثیری بر کیفیت آن ندارد، ضخامت ۳ سانتیمتری این محصول امکان هرگونه تردد وسایل نقلیه را بدون هیچ مشکلی فراهم کرده است.

تراورتن با توجه به شرایط و محیط تشکیل ساخت های مختلفی دارند که شامل:

ساخت خطی: این ساخت که در راستای گسلها و چشمه های معدنی مسیر گسل شکل گرفته است و دارای دو بخش مرکزی یا محوری بسیارسست و دگر سان شده و بخش کناری با لایه بندی مشخص و کم و بیش قائم است.
ساخت پستانکی : شامل ستونکهایی از چکه کردن یا بیرون آمدن آرام گاز کربنیک از توده آراگونیتی است.
ساخت نواری:نوار موجی، همزمان با تشکیل تراورتن یا مرمر شکل گرفته و در مقاطع مختلف بخوبی مشهود است.
ساخت ساده : بطور عادی در اکثر سنگهای تراورتن ها دیده می شود.

بیشتر بخوانید وبیشتر بدانید:سنگ تراروتن 

توضیحاتی مختصر درباره ی سنگ تراورتن

از دسته سنگ های رسوبی و تزیینی می باشد.
سنگ تراورتن از رسوبات چشمه های آب گرم تشکیل می شود.
تخلخل های سنگ تراورتن نتیجه وجود گازهای موجود در آب های گرم می باشد.
شکل ظاهری سنگ تراورتن به صورت متخلخل و رنگ های بسیار متنوع و نواری می باشد.
تخلخل سنگ تراورتن باعث ایجاد خاصیت عایق حرارتی و صوتی شده است.
هرچه سنگ تراورتن دارای رگه های کمتری باشد دارای مقاومت بیشتری می باشد.
دارای وزن مخصوص کمتری نسبت به سایر سنگ ها می باشد.
مقاومت بالایی در برابر آتش دارد.
می توان آن را به دو صورت موج دار و بی موج برش داد.
بهترین کاربرد را در نماهای داخلی و نمای بیرونی ساختمان دارد.
سنگ تراورتن را می توان حتی در مناطق با بارندگی بسیار زیاد و مناطق بسیار سرد در نمای ساختمان به کار برد و نگران ول شدن سنگ نباشیم.

همچنین شما میتوانید جهت مشاوره ویا خرید  با ما در تماس باشید