ویژگی های سنگ تراورتن

ویژگی های سنگ تراورتن،تراورتن یک سنگ متخلخل است؛ این بدین معناست که حفره‌های بسیار ریزی در بافت این سنگ یافت می‌شود. جدای از حفره‌های ریز، وجود الگوهای متفاوت و رنگ‌بندی‌های زیبا از دیگر ویژگی‌های تراورتن به شمار می‌رود. بازه رنگ تراورتن از سفید عاجی گرفته تا طلایی و حتی قهوه‌ای را شامل می‌شود. این رنگ‌ها در اثر وجود آهن و مواد آلی در پوسته زمین به وجود می‌آیند. امروزه در بخش‌های مختلفی از منزل همچون دیوار، کف ساختمان و بخش‌هایی از حمام و آشپزخانه از تراورتن استفاده می‌شود.

ویژگی های سنگ تراورتن

معماران و طراحان ساختمان به دلیل زیبایی طبیعی تراورتن از آن استفاده زیادی می‌کنند. ظاهر کلاسیک و البته تنوع در طرح و رنگ باعث شده که تراورتن مناسب پروژه‌های فراوانی شود. آشپزخانه، حمام، اتاق نشیمن، راه پله و حتی بخش‌هایی از سرویس بهداشتی را می‌توان با تراورتن مزین کرد. نمای خارجی ساختمان نیز یکی دیگر از گزینه‌های استفاده از تراورتن است.

پیشینه سنگ تراورتن

سنگ تراورتن امروزه در نمای خارجی و البته معماری داخلی بسیاری منازل یافت می‌شود. با این وجود تراورتن پیشینه‌ای طولانی دارد که به دوران روم باستان ختم می‌شود. کولوسئوم (Colosseum) یکی از شاخص‌ترین نمادهای معماری روم باستان است که در آن از تراورتن استفاده شده است.

با وجود پیشینه تاریخی تراورتن، استفاده از آن را در آثار طراحان معاصری همچون لودویگ میس فن در روهه (Ludwig Mies van der Rohe)، معمار مشهور آلمانی-آمریکایی می‌توان مشاهده کرد. غرفه آلمان در بارسلونا جهت نمایشگاه بین‌المللی سال ۱۹۲۲ یکی از آثار این معمار است که به طرز شگفت‌انگیزی زیبا است و الهام بخش دیگر طراحان شده است. در معماری این بنا به صورت عمده از سنگ تراورتن و مرمر استفاده شده است.

نماد باشکوه زیبایی

به دلیل بافت طبیعی و پیچیده و البته رنگ‌بندی‌های فراوان، این سنگ زیبا و جلاخورده بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. توسط سنگ تراورتن یک آشپزخانه با معماری ساده را می‌توان به یک شاهکار هنری تبدیل کرد. ظاهر خاص تراورتن را می‌توان با مصالح دیگری همچون چوب، شیشه و چرم نیر آراست.