چرا سنگ تراورتن؟

چرا سنگ تراورتن؟

قصد ما در مطالب این مقاله شناخت باشما سنگ تراورتن،کاربردآن ،مزایای آن و چگونگی تشکیل آن است .وهمچنین شما میتوانید جهت مطالعه ی بیشتر روی لینک های مربوطه کلیک فرمایید.

نحوه تشکیل سنگ تراورتن

تراورتن سنگ آهکی است که در اثر فعالیت چشمه های آب گرم تشکیل می شود . بطور کلی در طی فرآیند تشکیل ذخایر تراورتن، آب ها ی گرم از بین طبقات سنگ های کربناتی به ویژه سنگ آهک عبور می کنند و به دلیل اسیدی بودن، کربنات کلسیم موجود در این سنگ ها را حل کرده و به صورت محلول کربناتی و بی کربناتی با خود به سطح زمین منتقل می کنند . در سطح زمین به دلیل افت فشار، کاهش حرارت آزاد شدن دی اکسید کربن و همچنین تبخیر، بلورهای کلسیت تشکیل شده و به صورت لایه های نازکی برروی یکدیگر رسوب می کنند .

که در اثر فعالیت چشمه های آب گرم تشکیل می شود . بطور کلی در طی فرآیند تشکیل ذخایر تراورتن، آب ها ی گرم از بین طبقات سنگ های کربناتی به ویژه سنگ آهک عبور می کنند و به دلیل اسیدی بودن، کربنات کلسیم موجود در این سنگ ها را حل کرده و به صورت محلول کربناتی و بی کربناتی با خود به سطح زمین منتقل می کنند .

در سطح زمین به دلیل افت فشار، کاهش حرارت آزاد شدن دی اکسید کربن و همچنین تبخیر، بلورهای کلسیت تشکیل شده و به صورت لایه های نازکی برروی یکدیگر رسوب می کنند . پایداری شرایط ذکر شده و تداوم تشکیل لایه های کلسیتی، باعث به وجود آمدن لایه های یکنواختی از کربنات کلسیم متخلخل ( تراورتن ) می گردد که ضخامت آنها از چند سانتی متر تا چند متر متغیر است و معمولا با شیبی ملایم بر روی لایه های سنگی قدیمی تر قرار می گیرند .

نمای ساختمان چیست؟

نمای ساختمان از اصلی ترین ارکان هرسازه از منظر طراحی و ساخت می باشد به نحوی که در عمل نمای ساختمان شناسنامه و هویت آن سازه را معرفی می نماید و نشانگر ذوق و هنر مالک و سازنده است.در سال های اخیر نمای ساختمان اهمیت بیشتری پیدا کرده و نقش مهمی را در مناسبات ساخت یک بنا ایفا می کند. امروزه در بین تمام نماهایی که طراحی و اجرا می شوند ، نمای سنگی طرفداران بیشتری دارد یکی از دلایلی که اجرای نمای سنگی برای ساختمان ها با اقبال بیشتری رو به رو شده،شکوه و عظمتی است که این نوع نماها نسبت به سایر طراحی ها به بنا می افزایند.

مقالات پیشنهادی صنایع سنگ توفیق جهت مطالعه شما عزیزان

انواع برش سنگ تراورتن

سنگ تراورتن موج دار چیست؟

چنانچه صفحه برش عمود بر این صفحات حرکت کند به آن موجدار یا به راه می گویند در این حالت تصویرصفحه های تشکیل دهنده بر صفحه برش خورده تصویر خطوطی موازی است.

سنگ تراورتن کرم و سنگ تراورتن سفید ، در حالت بی موج محکم تر و محل بین صفحه ها در سنگ موجدار که همان خطوط روی سنگ است. برای تصور بهتر می توانیم یک تنه درخت چند ساله رامثال بزنیم که هرسال که از عمرش گذشته لایه ای روی لایه قبلی شکل گرفته است.

چنانچه شما برش را عمود بر طول تنه درخت بزنید تصویرش در مقطع آن یکسری دوایر متحدالمرکز خوهد بود که به آن ها بی موج یا بی راه می گوییم . ولی چنانچه برش در طول تنه درخت باشد تصویر رگه ها بر روی مقطع برش تصویر خطوط موازی می شود که به این حالت موجدار یا به راه می گوییم.

توضیحات سنگ تراورتن موج دار :

برای فراوری به صورت بی موج، کوپ سنگ در راستای موج ها برش می خورد که این نوع برش Cross Cut نام دارد.
برای فراوری سطح این تراورتن، از ماستیک به رنگ زمینه اصلی برای پر کردن سوراخ ها و منافذ سطح سنگ استفاده می شود. ماستیک در واقع نوعی چسب رزین می باشد که به منافذ سنگ نفوذ کرده و باعث می شود سطح سنگ صاف و صیقلی شده و پستی و بلندی های آن برطرف شود. بیشترین کاربرد تراورتن آبگرم بی موج در نمای ساختمان به ویژه نماهای رومی، دیوارهای داخلی و خارجی و کف مسکونی و اداری است.

سنگ تراورتن چه ویژگی هایی دارد؟

*سنگ تراورتن رنگی ثابت دارد و در برابر اشعه UV خورشید تغییر رنگ نخواهد داد.

*سنگ تراورتن دارای خلل فرج است که باعث میگردد چسبندگی خوبی با ملات داشته باشد و سنگ از نما جدا نمیگردد.

*سنگ تراورتن تنوع رنگی خوبی دارد و میتواند سلیقه های زیادی را پوشش دهد.

* سنگ تراورتن نسبت به سایر سنگ ها سبک تر است و سازه سبک تر خواهد شد.

* سنگ تراورتن برای کلیه آب و هوا و شرایط جغرافیایی مناسب است و در برابر سرما و گرما مقاوم است.

* سنگ تراورتن نرم برش است و می توان انواع سنگ های حجمی و سرستون را با سنگ تراورتن حجاری کرد و در نمای ساختمان استفاده کرد.

 سنگ تراورتن را اینگونه می توان کوتاه توضیح داد

  • تراورتن می‌تواند با همین خاصیت خود را از دیگر سنگ‌ها منفک نماید خاصیت و حسن دیگر تراورتن استعداد خاص این سنگ در پذیرش انواع فرآوری‌های بر روی سطح خود است شاید سنگ‌های دیگر هم در بعضی خواص با تراورتن مشترک باشند ولی قطعا تراورتن در این خصوصیت بی همانند است.
  • مثلاً می‌تواند به صورت مات یا براق یا تیشه‌ای یا چکشی یا سند بلاست یا چرمی و بدون فراوری یا آنتیک و یا ابزار و پروفیل کار شود همچنین سطح آن می‌تواند با روش‌های مختلفی پر شود که هر کدام خواص خود را دارد مثلا می‌تواند با بتونه، رزین اپوکسی و سیمان پر شود که هر کدام از این‌ها به رنگ‌های متنوعی در می‌آیند و بعضی از آن‌ها می‌توانند بی رنگ و یا مثل شیشه باشند.
  • این سنگ به علت داشتن خلل و فرج و دوغاب سیمان و یا ملات پشت خود را به خوبی جذب می‌کند و این ویزگی باعث می‌شود تا تراورتن سالیان متمادی در برابر انقباض و انبساط و سرما و گرما و دوام بیاورد.
  • همچنین تخلخل به تراورتن کمک می‌کند تا در زمانی که آب در آن نفوذ کند سنگ نشکند چرا که این افزایش حجم را در حالت الاستیسیته خود تحمل می‌کند و فضاهای خالی آن در موقع افزایش حجم کمک می‌کند تا برخلاف سنگ‌های دیگر مثل مرمریت دچار هوازدگی درمواقع یخ زدگی نشود.
  • با این توضیح یکی از بهترین انتخاب‌های برای فضاهای خارجی چه نما و چه محوطه و حتی مصنوعات سنگی و تراورتن است البته با در نظر گرفتن مسائل فنی ان.
  • تراورتن به علت نرمی و یکپارچگی خاصی که دارد بهترین گزینه برای کارهای ابزاری است چون به خوبی در دست کسی می‌‌خواهد او را به شکلی درآورد مطیع و ارام است لذا امروزه اکثر مصنوعات سنگی از میز و نیمکت گرفته تا مجسمه‌های سنگی تراورتن است.
  • برای کف فضاهای خارجی نیز تراورتن یکی از بهترین انتخاب‌هاست چرا که سطح آن می‌تواند زیر شود تا از سر خوردن جلوگیری نماید در ضمن مقاومت لازم را برای فضاهایی که نیاز به مقاومت سایشی و خمشی بالا دارند تامین می‌نماید چنانچه ار تراورتن‌های دو سانتی یا چهار سانتی و یا با ضخامت‌های بالاتر استفاده نماییم این سنگ تحمل بار خوبی دارد.
  • امروزه استفاده از این سنگ در فضاهای خارجی هم بسیار رایج و به جاست و این سنگ به صورت رنگ‌‌های متنوع و خاصیت تیشه خوری در سطح می‌تواند کمک حال طراحان در فضاهای باز باشد همین طور تراورتن می‌تواند به صورت کیوبیک هم استفاده شود و همانند آن‌چه در بخش گرانیت ذکر شد.
  • استفاده از تراورتن به عنوان جدول هم کاملا فنی و مقرون به صرفه و راهگشاست به خصوص در بخش‌هایی مثل جنوب ایران که کمتر در در معرض آب‌های کثیف قرار دارد.
  • یکی از مستعد‌ترین سنگ‌ها درزمینه تعمیر و نگهداری سنگ و سنگ تراورتن است چنانچه این سنگ در نما کثیف شده باشد می‌توان آن را با انواع روغن‌ها براق کرد و حتی می‌توان آن را شتسشو داد یا سند بلاست کرد و یا حتی نقش‌هایی در محل به آن اضافه نمود.