کاربرد و معایب ومزایای تراورتن را بدانید

کاربرد و معایب ومزایای تراورتن را بدانید

مطالبی که می خوانید:

 • سنگ تراورتن، محبوب ترین و پرکاربرد ترین سنگ صنعت ساختمان
 • شکل ظاهری سنگ تراورتن چگونه است ؟
 • در نمای داخلی
 • قیمت هر متر مربع سنگ تراورتن
 • کاربرد سنگ تراورتن
 • معایب سنگ تراورتن

سنگ تراورتن، محبوب ترین و پرکاربرد ترین سنگ صنعت ساختمان

ویژگی هایی متمایز کننده این محصول مانند مقاومت بالا، صیقل پذیری تنوع رنگی قابل قبول، زیبایی ظاهری منحصر به فرد و موراد دیگر آن را به رایج ترین گزینه به خصوص برای نمای بیرونی تبدیل کرده است. به علاوه سنگ تراورتن نقش نسبتا خوبی در عایق صوتی و گرمایی و سرمایی دارد که این ویژگی را مدیون حفره های داخل ساختار خود می باشد.

همچنین وجود حفره های طبیعی، ویژگی های گسترده و منحصر به فردی به این سنگ می بخشد.یشترین تقاضای این سنگ برای استفاده از آن در ساختمان هایی با نمای رومی و کلاسیک می باشد و به کارگیری تراورتن درون دکوراسیون داخلی ساختمان های ایرانی، زیاد رایج نیست هر چند که در معماری های خارجی برای فضاهای داخلی مختلف خانه ها گاها مورد استفاده قرار می گیرد.

این سنگ در مصنوعات سنگی و معماری فضای باز و شهری نیز به علت ویژگی های مثبتی که دارد، پر کاربرد است.یکی از سنگ هایی که اخیرا استفاده از آن در نمای ساختمان افزایش پیدا کرده است ،

سنگ تراورتن بوده که در نمای بیرونی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

سنگ تراورتن یکی از یهترین و با کیفیت ترین سنگ ها در زمینه نمای ساختمان است و سنگ تراورتن نمای بیرونی را بیش از پیش زیبا و لوکس می نماید. تراورتن به علت داشتن خطوط موجدار ، خاصیت ضد حرارت و عایق صوتی دارد. سنگ تراورتن از مقاومت خوبی در برابر رطوبت برخوردار می‌باشد.

معمولا نوع کرم رنگ آن قیمت مناسب تری دارد که آن هم بسته به درجه روشن بودن ان متفاوت است.
سنگ تراورتن را می توان به راحتی شست، با روغن ها و سیلر های تقویتی مخصوص خیلی ساده براق کرد و پوشش داد و یا سند بلاست کرد؛ امتیازهایی که برای نمای سنگی بسیار مهم و متمایز کننده می باشند. هزینه نگه داری این نوع سنگ در نما کم است و برای تمیز سازی این محصول، شست و شوی آن حداکثر یک بار در سال کافی می باشد.

در نهایت حمل و نقل آسان به علت مقاومت بالا و نصب سریع نیز از مزایای دیگری است که سنگ تراورتن دارد.

شکل ظاهری سنگ تراورتن چگونه است ؟

تراورتن دارای بافتی متخلخل و نواری شکل است و از لحاظ مقاومت فشاری آن‌ها از مرمر بیشتر و از گرانیت کمتر میباشد . سنگ تراورتن در برابر تغیرات آب و هوایی و باران و برف مقاوم میباشد .

از لحاظ رنگ بندی متنوع نیز هست ، رنگ سنگ های تراورتن در طبیعت از قبیل کرم، سفید ، شکلاتی، گردویی، قرمز، زرد، لیمویی و سیلور موجود می باشد که از معادن مختلفی مانند تراورتن آتشکوه، تراورتن دره بخاری ، حاجی آباد ، عباس آباد ، بوکان ، آب گرم ، دهبید ، میاندوآب و… استخراج می شود.

کاربرد سنگ تراورتن

برای استفاده از سنگ تراورتن هیچ محدوده فضایی تعریف نشده است تراورتن ها میتوانند هم در نمای بیرونی ساختمان ها و هم فضاهای داخلی قابل استفاده باشند. رگه بندی سنگ های تراورتن به گونه ای است که آن ها را میتوان در نوع موج دار و بی موج برش و فرآوری کرد.

تراورتن‌ها را می‌توان حتی در مناطق بسیار سرد و با بارندگی زیاد نیز در نمای ساختمان کارکرد بدون آنکه نگران ول کردن سنگ باشیم.

در نمای داخلی نیز می‌توان به عنوان:

قرنیز دیواری
سنگ بغل پله

جهت دانستن بیشتر خود وبالا بردن اطلاعتتان روی گزینه کلیک کنید

قیمت هر متر مربع سنگ تراورتن

قیمت سنگ های تراورتن به عوامل زیر بستگی دارد :

۱ کیفیت سنگ
مهمترین عامل کیفیت سنگ ، تحلیل فیزیکی و شیمیایی آن سنگ میباشد . و هر چه قدر آنالیز سنگ تراورتن به حد استاندارد نزدیکتر باشد از کیفیت بالاتری برخوردار است و به همان میزان قیمت بالاتری خواهد داشت
۲ درجه کیفیت سنگ تراورتن
درجه کیفیت سنگ تراورتن در تعیین قیمت آن حائز اهمیت است

۳رنگ وشکل متفاوت
سنگ های تراوتن معمولا رنگ های محدودی دارند و دربین سنگ های تراورتن کرم و روشن هر چقدرسنگ روشنتر و سفید تر و موج های آن منظم تر باشد از محبوبیت و قیمت بالاتری برخوردار است

۴ قطر و ابعاد سنگ
سنگ های تراورتن غالبا در نمای ساختمانها استفاده میشوند و هر چقدر ضخامت سنگ بیشتر باشد قیمت بالاتری دارد . سنگ های تراورتن در ایران بیشتر به صورت طول ۴۰ فرآوری میگردد

۵ فرم دقیق سنگ
سنگ های تراورتن دارای فرم مختلفی هستند که پس از مرحله برش درجه میگردد . هر چقدربرش سنگ دقیق و یکدست تر باشد قیمت بالاتری دارد .

مزایای سنگ تراورتن

یکی از سنگ هایی که استفاده بسیار بالایی در ساختمان های ایران دارد تراورتن است و دلایل استفاده وسیع آن در ساختمان عبارتند از:

 • رنگ بندی زیبا و با تنوع بسیار بالا
 • قدرت چسبندگی بالا به دلیل متخلل بودن که باعث می شود بتوان با خیال راخت از این سنگ در ارتفاعات استفاده کرد و همچنین نصب راحتتری نصبت به سایر سنگ داشته باشد.
 • تراورتن مقاومت بالایی در برابر آب و سرما دارد.
 • این سنگ از نظر زیبایی هم جلوه خوبی دارد.
 • قیمت سنگ تراورتن نصبت به سنگ هایی مانند گرانیت ارزان تر است، ولی با این وجود خصوصیات کلیدی و اساسی سنگ گرانیت را نیز دارد.

مقالات مرتبطه با سنگ تراروتن 

معایب سنگ تراورتن

 • سنگ تراورتن در کنار مزایای منحصر به فردی که دارد، دارای ایرادات و معایبی نیز می باشد.
 • میزان جذب نسبتا بالای آب در این سنگ نسبت به نمونه های دیگر
 • نمونه های پر نشده برای محیط های بسیار مرطوب و سرد مناسب نیستند چراکه در صورت خیس بودن سنگ و رسیدن به دمای انجماد، سنگ خرد می شود و ساختار خود را از دست می دهد. (البته در شرایط
 • عادی مقاومت این سنگ از سنگ مرمریت بیشتر است، از این رو بیشتر در نواحی گرم مورد استفاده قرار می گیرد اما در صورت به کارگیری نمونه ضخیم تر و یا نمونه های فراوری شده با رزین، برای نواحی سرد
 • نیز قابل استفاده خواهد بود.)
 • عدم یکدست بودن سطح و رنگ و طرح ها برای مواردی که این ویژگی مد نظر طراح است.
 • برای استفاده به عنوان کفپوش فضاهای خیس و مرطوب داخلی مانند آشپزخانه و سرویس های بهداشتی غیر مناسب هستند.
 • گران تر و محدود بودن بافت های خاص آن که حفره های یکدستی دارند.